Naam | : McFayden | |
Voornamen | : Donald Alexander | |
Roepnaam | : – | |
Geboortedatum | : 20-10-1923 | |
Geboorteplaats | : Fort Frances, Ontario (Canada) | |
Wonende | : – | |
Rang / Beroep | : Pilot Officer (Air Gnr.) | |
Identiteitsplaatje | : J/94252 | |
Eenheid | : Royal Canadian Air Force, 50 (R.A.F.) Sqdn | |
Overlijdensdatum | : 21-02-1945 | |
Overlijdensplaats | : Helenaveen | |
Doodsoorzaak | : ten gevolge van een vliegtuigcrash | |
Begraafplaats | : Groesbeek Canadian War Cemetery | |
Gedenkplaats | : |
Overige informatie
Graflocatie: XV. F. 9.
21 jaar. Zoon van Archibald McFayden en Pearl Elizabeth McFayden uit Fort Frances, Ontario. (Canada).
Hij werd geplaatst bij No. 50 Squadron op RAF Skellingthorpe in Lincolnshire, samen met de rest van de bemanning waarmee hij op de fatale nacht vloog.
- Pilot; Flying Officer Peter Gordon Anderson
- Flight Engineer; Sergeant Denys William Lewis
- Navigator; Flight Sergeant Roy Campbell
- Air Bomber; Flight Sergeant Denis Alphonsus McCauley
- Wireless Operator/Air Gunner; Flight Sergeant Ward Rex Southcott
- Air Gunner (Middle); Flight Sergeant Donald Alexander McFayden
- Air Gunner (Rear); Sergeant Fred Seddon Langton
Op die avond stegen ze om 17:02 uur op van RAF Skellingthorpe in een Avro Lancaster I (VN-X) met serienummer LL741, die de naam ‘Expectant’ droeg. Dit was een Mark 1 die in 1943 aan 50 Squadron werd geleverd en in 1945 al 92 operaties had voltooid. Ze vlogen met ongeveer 165 Lancasters en 12 Mosquito’s om te proberen het Mittellandkanaal bij Gravenhorst open te breken. De missie was succesvol, met rapporten dat het doel volledig onbruikbaar was gemaakt. Er gingen echter 13 Lancasters verloren, waarbij 53 bemanningsleden omkwamen, 19 krijgsgevangen werden gemaakt en 11 ontsnapten.
LL741 slaagde erin om om 20:37 uur veertien 1.000 pond bommen boven vijandelijk gebied te laten vallen vanaf een hoogte van ongeveer 10.000 voet. Tijdens het bombardement werd het geraakt, vermoedelijk door flak. Volgens getuigen werkten echter alle vier de motoren nog toen de Lancaster aan zijn terugreis begon.
Om ongeveer 09:15 uur, toen het vliegtuig Deurne naderde op 7.000 voet, werd het aangevallen door een Duitse nachtjager, vermoedelijk Hauptmann Heinz Rokker van 2./NJG2 (Nachtjagdgeschwader 2).
Peter Gordon Anderson beval de bemanning het vliegtuig te verlaten. Denys Lewis liep naar het voorste noodluik toen hij zag dat Denis Alphonsus McCauley zich ook klaarmaakte om te springen. Beide bemanningsleden verlieten het vliegtuig, maar het bleek dat Denis Alphonsus McCauley’s parachute in brand stond, waardoor hij dood neerviel. De rest van de bemanning, inclusief Fred Seddon Langton, slaagde er niet in om uit het vliegtuig te ontsnappen en kwam om toen het neerstortte. Denys Lewis verwondde zijn rechterbeen bij de landing en bracht de nacht door gewikkeld in zijn parachute in een poging te slapen. Hij werd gevonden door twee Nederlandse soldaten, omdat hij in het al bevrijde deel van Nederland was geland. Hij keerde terug naar Engeland en nam in april 1945 weer deel aan operaties.
In de ochtend van 22 februari 1945 werden reddings- en bergingseenheden, bestaande uit leden van het grondpersoneel (vrijwilligers), eropuit gestuurd om te zoeken naar drie Lancaster-bommenwerpers die de vorige nacht in het gebied waren neergestort. Ze vonden de resten van LL741 in Helenaveen, de wrakken van de andere twee lancaster-bommenwerpers in Weert en Ysselsteyn. Acht lichamen van de drie gevonden wrakken werden de volgende dag met militaire eer begraven op de begraafplaats “de Oude Toren” in Woensel, waaronder Fred Seddon Langton en Denis Alphonsus McCauley. Op de Canadese Oorlogsbegraafplaats in Groesbeek werden begraven Roy Campbell, Peter Gordon Anderson, Ward Rex Southcott. Een dag later, op 24 februari, werd het lichaam van Donald Alexander McFayden geborgen. Hij werd op 27 februari eveneens begraven op de Canadese Oorlogsbegraafplaats in Groesbeek.
In 1947 werden de lichamen van Fred Seddon Langton en Denis Alphonsus McCauley herbegraven op Overloon War Cemetery.
Herdacht op Pagina 542 van het Boek “Second World War Book of Remembrance”
Hauptmann Heinz Rokker