Deze gedenkpagina is gewijd aan Johannes Henricus Berkers, één van de meer dan 725 oorlogsslachtoffers verbonden aan de gemeente Deurne die door Stichting Oorlogsslachtoffers zijn gedocumenteerd. De gemeente Deurne en de omliggende dorpen Liessel, Vlierden, Helenaveen, Neerkant en Zeilberg werden in het najaar van 1944 bevrijd tijdens zware gevechten. Daarbij vielen slachtoffers aan alle kanten: geallieerde militairen uit landen als het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten, Canada en Nieuw-Zeeland, en Duitse soldaten.

Maar het archief omvat meer dan alleen de gevechtsslachtoffers op Deurnese bodem. Ook Deurnenaren die elders het leven lieten worden herdacht: burgers die werden vermoord in concentratiekampen, dwangarbeiders die omkwamen in Duitsland, mensen die werden geëxecuteerd of bezweken aan de gevolgen van vervolging en onderdrukking. Daarnaast zijn ook Deurnenaren opgenomen die in Duitse krijgsdienst traden en elders sneuvelden.

Stichting Oorlogsslachtoffers documenteert al sinds 1995 het verhaal van al deze mensen, zonder onderscheid naar nationaliteit, kant of achtergrond. Het doel is om iedere persoon een naam en een gezicht te geven, en hun nagedachtenis levend te houden.

 

Naam: Berkers
Voornamen: Johannes Henricus
Roepnaam: Harrie
Geboortedatum: 21-04-1929
Geboorteplaats: –
Wonende: Kanaalstraat 100 te Liessel
Rang / Beroep: –
Identiteitsplaatje: –
Eenheid: –
Overlijdensdatum: 28-10-1944
Overlijdensplaats: Liessel
Doodsoorzaak: ten gevolge van granaatvuur
Begraafplaats: R.K. Begraafplaats te Liessel
Gedenkplaats: Oorlogsmonument te Liessel
Gedenkplaats: Oorlogsmonument Sint-Willibrorduskerk te Liessel

Overige informatie

Zoon van Petrus Berkers en Geertruda Schrijnewerkers. Broer van Geertruda Berkers en Petronella Gerarda Berkers.

Graflocatie: C-C 01

Overlijdensdatum op monument, 30-11-1944.

Lees ook: Het levensverhaal van Jack Berkers

Op 27 oktober 1944 begonnen de Duitsers aan een onverwachte tegenaanval, vanuit Helenaveen en vanuit Meijel. Inwoners van Liessel vluchtten in grote haast naar Deurne en Asten. De aan de frontlinie gelegerde Amerikanen waren niet in staat deze aanval te keren. De 15e Schotse divisie die net Tilburg had bevrijd, schoot te hulp. Na zware gevechten, vaak man tegen man o.a. in de Dennendijkse bossen, werd het Duitse offensief tot stand gebracht. Liessel was even wereldnieuws. Oorlogscorrespondenten noemden de strijd één van de zwaarste sinds de invasie van Normandië.

Nadat de ingang van de schuilkelder geraakt werd door granaatvuur vluchtten Johannes Henricus Berkers en Petronella Gerarda Berkers naar een nabijgelegen kuil waar ze een dag en een nacht, onder het volle vuur, hadden gelegen.  Petronella Gerarda Berkers heeft na haar verwonding nog een hele dag geleefd.

Gezamenlijk bidprentje
Gezamenlijk bidprentje

Overlijdensregister
Overlijdensregister

Bekijk alle personen in de categorie: In Deurne omgekomen burgers uit Deurne